Modulinės patalpos – sprendimas be didelių investicijų ir biurui, ir mokyklai

Modulinės patalpos – sprendimas be didelių investicijų ir biurui, ir mokyklai

Verslo plėtrai ir augimui, efektyviam įstaigų funkcionavimui neretai kliūtimi tampa nemenkų investicijų poreikis patalpoms, kuriose organizacija galėtų įsikurti ir veikti. Naujo pastato statybos, kaip žinia, ne tik brangiai kainuoja, bet ir ilgai užtrunka – dažnai tiek, kiek įmonė negali sau leisti laukti. Vis daugiau įmonių ir įstaigų Lietuvoje šios problemos sprendimo būdą atranda žvelgdamos į Skandinavijos ir Vakarų Europos valstybių pavyzdžius ir praktikas. Konkrečiau – įvertindamos modulinių patalpų panaudojimo galimybes įvairioms verslo ar socialinėms reikmėms.

Nors Lietuvoje dar dažnai įsivaizduojama, kad modulinės patalpos yra tinkamos tik statybų sektoriuje, tačiau mūsų šalyje taip pat vis daugiau pavyzdžių, paneigiančių mitus ir rodančių, kad modulinės patalpos gali būti panaudotos sukuriant praktiškai bet kokio pobūdžio patogias ir aukščiausius standartus atitinkančias erdves darbui, mokymuisi, gyvenimui ar laisvalaikiui.

Sostinės „Saulės Gojaus“ pradžios mokykla buvo viena pirmųjų pasekusių skandinavų pavyzdžiu ir klases vaikams įrengusi iš modulinių patalpų pastatytame statinyje. Čia mokyklos auklėtiniai buvo įsikūrę maždaug metus. „Saulės Gojaus“ direktorė Laima Sirutienė sako, kad klasių modulinėse patalpose netrukus ir vėl gali prireikti, nes mokykla toliau plečiasi ir dabar turimų stacionarių patalpų ima nepakakti.

„Pagrindinė priežastis, lėmusi modulinių patalpų pasirinkimą buvo jų pastatymo ir įrengimo greitis. Steigiant mokyklą negalėjome tiesiog laukti, kol pasibaigs stacionaraus pastato statybos. Mūsų mokyklos klasės iš modulinių patalpų Rokantiškėse buvo visiškai nuo nulio įrengtos vos per pora savaičių. Per tokį laiką tradicinėse statybose ne visuomet net ir statybų aikštelė būna paruošiama realiems darbams, o ką jau kalbėti apie viso pastato iškilimą. Be to, modulinių patalpų pasirinkimas tikrai nebuvo eksperimentas ar rizikingas sprendimas, iš kurio nežinotume, ko tikėtis. Tiesą sakant, daugybę mokyklų ir vaikų darželių iš modulinių patalpų buvau mačiusi Švedijoje ir Norvegijoje, juose pati lankiausi ir galėjau įsitikinti jų patogumu ir tinkamumu vaikų gyvenimui, švietimui ir laisvalaikiui. Buvo keista, kad iki tol Lietuvoje niekam nebuvo kilusi mintis įgyvendinti tokios idėjos, juolab kai, pavyzdžiui, sostinėje ne pirmus metus kalbama apie vaikų darželių trūkumo problemą“, – sako L. Sirutienė.

Anot darželio ir pradinės mokyklos direktorės, vienas pagrindinių modulinių patalpų privalumų darželiui ar mokyklai yra jų taupumas ir nedideli eksploatavimo kaštai, taip pat galimybė patalpas transformuoti pagal poreikius ar netgi estetines ir dizaino preferencijas.

„Mano manymu, tai puikus sprendimas, praktiškai neturintis jokių minusų. Iš modulinių patalpų puikiausiai galima sukurti jaukią erdvę vaikams, kurioje užtikrinamos visos reikiamos sąlygos. Dalis tėvų, leidžiančių savo atžalas į mūsų mokyklą, iš pradžių gana skeptiškai vertino šią idėją, baiminosi, kad modulinės patalpos nėra tinkamos vaikams, tačiau patys apsilankę jose buvo maloniai nustebinti ir neišreiškė visiškai jokio nepasitenkinimo ar nusiskundimų. Patiems vaikams, žinoma, buvo labai įdomu lankyti tokią, mūsų šalyje kol kas dar neįprastą mokyklą. Atsiradus poreikiui neabejodami ir vėl rinksimės „Cramo Adapteo“ modulines patalpas papildomoms klasėms įrengti“, – pasakoja „Saulės Gojaus“ darželio ir pradžios mokyklos direktorė.

Tuo metu atliekų surinkimo ir tvarkymo paslaugų įmonės „VSA Vilnius“ administracija jau beveik 7 metus įsikūrusi biure iš modulinių patalpų. „VSA Vilnius“ technikos vadovas Vytenis Raičinskis sako, kad toks sprendimas suteikia optimalų kainos ir kokybės santykį, o biuras iš modulių yra puiki alternatyva didelių investicijų reikalaujančioms naujo pastato statyboms.

„Nors į dabartinį biurą iš modulinių patalpų žiūrime kaip į laikiną sprendimą ir ateityje planuojame keltis į stacionarų pastatą, tačiau darbuotojams čia sukurtos visos sąlygos dirbti ir ilsėtis. Mums itin svarbu buvo tai, kad biurą galėjome įsirengti mums patogioje vietoje. Tokiu būdu įmonės gamybinė bazė ir administracija įsikūrė vienoje vietoje. Iš esmės toks sprendimas, ypač turint omenyje, kad tai laikina erdvė darbui, mus visiškai tenkina“, – sako V. Raičinskis.

„Saulės gojaus“ pradinės mokyklos laikinoms klasėms įrengti panaudotos „Cramo Adapteo“ C40 modulinės patalpos. „VSA Vilnius“ biuro patalpos įrengtos naudojant „Cramo Adapteo“ C10 modulius.